Logowanie
Panel klienta
  •                                         ZEST
    profesjonalnie i komplesowo dla Twojej nieruchomości
  • Dział Techniczny: 787 613 597, Eksploatacja: 696 474 092, Telefon alarmowy: 696-474-129
  • Informacje o trwających konkursach na roboty dla Wspólnot w zakładce Aktualności
Aktualności
Większe koszty przyłączania do sieci wodno-kanalizacyjnej
Powrót do: Strona główna

Przyłącze kanalizacyjne to przewód łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną zakończoną studzienką w nieruchomości odbiorcy z siecią kanalizacyjną, na odcinku od studzienki do sieci kanalizacyjnej, zaś przyłącze wodociągowe to przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług na całej swej długości. Tak uznał SN w uchwale siedmiu sędziów z dnia 22 czerwca 2017r., sygn. akt III SZP 2/16. Spór dotyczył tego, czy inwestor musi płacić za odcinek, który biegnie poza terenem jego posesji.

SN podjął uchwałę niezwykle istotną z punktu widzenia inwestorów, którzy będą podłączać się do sieci wodociągowych lub kanalizacyjnych. O ile nie było wątpliwości, kto ponosi koszty budowy tych przyłączy (inwestor), o tyle duże wątpliwości w praktyce, a także orzecznictwie i doktrynie odnosiły się do tego, czym to przyłącze jest. W uproszczeniu – za jaki odcinek płaci inwestor, a za jaki przedsiębiorstwo wodno – kanalizacyjne.

Sprawa jest znacznie prostsza, jeśli chodzi o przyłącze wodociągowe. Sąd wskazał, że skoro w ustawowej definicji przyłącza wodociągowego nie występuje pojęcie granicy nieruchomości, to granica ta nie ma żadnego znaczenia przy wyznaczaniu tego odcinka. Tym samym nie ma wątpliwości, że przyłączem tym jest przewód łączący na całej długości sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją w nieruchomości odbiorcy usług (także poza granicami tej nieruchomości).

W przypadku przyłącza kanalizacyjnego, z uwagi na bardziej złożoną definicję, wątpliwości interpretacyjnych było więcej. Ostatecznie przyjęto, że w przypadku, gdy na posesji znajduje się studzienka, wówczas przyłączem jest odcinek od studzienki do sieci, bez ograniczenia odcinka wyłącznie do granicy posesji.

 

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 55 (1409)

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN Sp. z o.o

Zest
Firma godna zaufania

„Łatwiej odbudować zburzone miasto niż odbudować zaufanie” (cyt. Karol Bunsch) Dlatego, w naszej pracy, tak istotnym jest budowanie właściwych relacji z mieszkańcami obsługiwanych nieruchomości. Mamy świadomość, że nieruchomości to nie tylko budynki i grunty to także a może przede wszystkim ludzie, i że to na ich zadowolenie i zaufanie codziennie pracujemy. Uważamy, że kluczem do osiągnięcia tego celu jest najwyższa jakość świadczonych usług oraz dążenie do wypracowania własnego, charakterystycznego stylu zarządzania, którego rezultatem ma być pełne zaspokojenie ich potrzeb i oczekiwań w zakresie funkcjonowania Wspólnoty.

W naszych działaniach koncentrujemy się na:

  • zapewnieniu bezpieczeństwa zaówno ludzi jak i powierzonych nam nieruchomości;
  • przygotowaniu indywidualnych planów finansowych dla Wspólnot w oparciu o gruntowną analizę przychodów i ponoszonych kosztów;
  • pozyskiwaniu alternatywnych zewnętrznych źródeł finansowania zarówno w aspekcie całokształtu potrzeb jak i konkretnych celów;
  • dynamicznym podejmowaniu całego spektrum działań, których rezultatem na być utrzymanie lub podnoszenie wartości nieruchomości;
  • poszukiwaniu alternatywnych i niestandardowych rozwiązań;
  • orientacji na Klienta oraz budowaniu wzajemnych pozytywnych relacji;

Codzienna praca na rzecz mieszkańców i ich nieruchomości w połączeniu z profesjonalizmem i zaangażowaniem ludzi ją wykonujących dała Spółce ZEST bezcenny kapitał jakim jest zaufanie naszych Klientów.

D l a c z e g o   m y ?
Sprawdź
wersja na komputer