Logowanie
Panel klienta
  •                                         ZEST
    profesjonalnie i komplesowo dla Twojej nieruchomości
  • Dział Techniczny: 787 613 597, Eksploatacja: 696 474 092, Telefon alarmowy: 696-474-129
  • Informacje o trwających konkursach na roboty dla Wspólnot w zakładce Aktualności
Aktualności
Uwłaszczenie za 5 proc. nawet po Nowym Roku
Powrót do: Strona główna

Warszawiacy ścigają się z czasem. Chcą skorzystać z obowiązujących dziś atrakcyjnych bonifikat. Wielu się obawia, że się im nie uda, bo postępowania w tej sprawie idą w ślimaczym tempie.
Od roku mieszkańcy Warszawy mogą przekształcić prawo użytkowania wieczystego pod blokami we własność i to z nie byle jaką bonifikatą, bo wynoszącą aż 95 proc. Są jednak ogromne problemy, by z tego uprawnienia skorzystać.
            Tymczasem od Nowego Roku wejdą w życie przepisy przewidujące przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność pod blokami i domami jednorodzinnymi. Nie dają one żadnej gwarancji, że użytkownicy będą mogli skorzystać z tak wysokich bonifikat. Wspólnoty i spółdzielnie ścigają się więc z czasem.
            - To uprawnienie istnieje tylko na papierze. Moja wspólnota złożyła wniosek w tej sprawie 5 lipca 2017 r. Do tej pory nie został zrealizowany. Co gorsza, usłyszeliśmy w dzielnicy Śródmieście, że nikomu się do tej pory nie udało wykupić gruntu – skarży się jeden z członków wspólnoty przy ul. Wilczej. – Postanowiliśmy wnieść skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie na przewlekłość postępowania i wygraliśmy. SKO nakazało ratuszowi zajęcie się sprawą do 1 października – dodaje mieszkaniec Warszawy.
            - To prawda. Wydaliśmy postanowienie w tej sprawie – przyznaje Tomasz Podlejski, prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie. – Jest to jedno z pierwszych. Podobnych skarg jest jednak więcej – przyznaje Podlejski.

            Z danych, jakie uzyskaliśmy w ratuszu, wynika, że wpłynęło do niego 46425 wniosków o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego pod budynkami wielorodzinnymi. W tej chwili prowadzonych jest zaledwie 4241 postępowań, decyzji o udzieleniu bonifikaty wydano 108, a w kolejnych 57 przypadkach odmówiono.
            - Do tej pory w dzielnicy Śródmieście nie wydaliśmy decyzji o odpłatnym przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z bonifikatą. Obecnie finalizujemy kilka postępowań, które zakończą się najprawdopodobniej wydaniem decyzji z udzieleniem bonifikaty – tłumaczy Barbara Domańska z urzędu tej dzielnicy.
             - W Śródmieściu znajdują się głównie budynki wielolokalowe. Często liczba użytkowników wieczystych znacznie przekracza 300 osób. W takiej sytuacji przeprowadzenie postępowania jest trudne i długotrwałe – tłumaczy Domańska. W innych dzielnicach wygląda to różnie. - Wydaliśmy 15 decyzji – wyjaśnia Artur Leśko z Urzędu Dzielnicy Ursynów. Na Białołęce wydano z kolei dwie decyzje w tej sprawie.
            - Mieszkańcy Warszawy, którzy zechcą skorzystać z obecnych zasad przekształcenia, a nie tych obowiązujących od Nowego Roku, będą mogli to zrobić również później – uważa prezes Podlejski.
            - Wystarczy, że do końca marca 2019 r. złożą w urzędzie dzielnicowym oświadczenie, że chcą korzystać z dotychczasowych zasad przekształcenia – dodaje.

                                                                                                                                                                                                    Źródło: Rzeczpospolita nr 178 (11118)

Zest
Firma godna zaufania

„Łatwiej odbudować zburzone miasto niż odbudować zaufanie” (cyt. Karol Bunsch) Dlatego, w naszej pracy, tak istotnym jest budowanie właściwych relacji z mieszkańcami obsługiwanych nieruchomości. Mamy świadomość, że nieruchomości to nie tylko budynki i grunty to także a może przede wszystkim ludzie, i że to na ich zadowolenie i zaufanie codziennie pracujemy. Uważamy, że kluczem do osiągnięcia tego celu jest najwyższa jakość świadczonych usług oraz dążenie do wypracowania własnego, charakterystycznego stylu zarządzania, którego rezultatem ma być pełne zaspokojenie ich potrzeb i oczekiwań w zakresie funkcjonowania Wspólnoty.

W naszych działaniach koncentrujemy się na:

  • zapewnieniu bezpieczeństwa zaówno ludzi jak i powierzonych nam nieruchomości;
  • przygotowaniu indywidualnych planów finansowych dla Wspólnot w oparciu o gruntowną analizę przychodów i ponoszonych kosztów;
  • pozyskiwaniu alternatywnych zewnętrznych źródeł finansowania zarówno w aspekcie całokształtu potrzeb jak i konkretnych celów;
  • dynamicznym podejmowaniu całego spektrum działań, których rezultatem na być utrzymanie lub podnoszenie wartości nieruchomości;
  • poszukiwaniu alternatywnych i niestandardowych rozwiązań;
  • orientacji na Klienta oraz budowaniu wzajemnych pozytywnych relacji;

Codzienna praca na rzecz mieszkańców i ich nieruchomości w połączeniu z profesjonalizmem i zaangażowaniem ludzi ją wykonujących dała Spółce ZEST bezcenny kapitał jakim jest zaufanie naszych Klientów.

D l a c z e g o   m y ?
Sprawdź
wersja na komputer