Logowanie
Panel klienta
  •                                         ZEST
    profesjonalnie i komplesowo dla Twojej nieruchomości
  • Dział Techniczny: 787 613 597, Eksploatacja: 696 474 092, Telefon alarmowy: 696-474-129
  • Informacje o trwających konkursach na roboty dla Wspólnot w zakładce Aktualności
Aktualności
Przez lukę w prawie obrót lokalami był utrudniony
Powrót do: Strona główna

Nowe przepisy mają odblokować sprzedaż mieszkań w budynkach bez dokumentacji.

O problemie ze sprzedażą części mieszkań pisaliśmy (…) w artykule „Zamieszanie wokół obrotu lokalami”. Chodziło o przepis regulujący zasady badania samodzielności lokalu, a konkretnie art. 2 ust. 1a ustawy o własności lokali. Bez tej czynności żaden notariusz nie przygotuje umowy nabycia lokalu. Okazało się, że ustawodawca, uchwalający równolegle więcej niż jedną ustawę na temat tego samego problemu, nie panuje nad legislacją. Prawie w tym samym czasie w parlamencie uchwalono dwie różne ustawy wprowadzające zmiany do tego przepisu uwl. Chodzi o nowelizację ustawy o własności lokali (uwl) oraz o specustawę mieszkaniową.

            I jedne, i drugie przepisy miały wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

            Od tego, które jako pierwsze wejdą w życie, zależało, jakie będą zasady ustalenia odrębnej własności lokali zawarte w art. 2 ust. 1a uwl.

            W związku z tym przez dłuższy czas nie było wiadomo, jakie dokładnie będzie brzmienie tego przepisu.

            Problem właśnie się rozstrzygnął.

            Jako pierwsza wejdzie w życie nowela z uwl, a jako druga zmiana do uwl ze specustawy mieszkaniowej. Oznacza to, że ostatnia nowela zmodyfikuje treść przepisu uwl nadaną przez nowelę ustawy. Z przepisów, będzie więc wynikało, że to starostowie, a nie notariusze, badają, czy ustanowienie odrębnej własności lokali następuje zgodnie z miejscowym planem, a gdy go nie ma, z decyzją o warunkach zabudowy, uchwałą o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowych oraz z pozwoleniem na budowę (lub zgłoszeniem) i pozwoleniem na użytkowanie.

            Nowe przepisy mówią też, że odrębną nieruchomość w domu jednorodzinnym stanowić mogą, co najwyżej, dwa lokale mieszkalne. Przypomnijmy, że art. 2 ust. 1a uwl obowiązuje od 11 września 2017 r. Przepis miał zlikwidować lukę w prawie, która pozwalała deweloperom budować domy jednorodzinne na osiedlach willowych, a następnie przerabiać je na bloki wielorodzinne.

            Tymczasem utrudnił ustanowienie odrębnej własności w starych budynkach.

            W archiwach pozwoleń na ich budowę zazwyczaj nie ma. Nie wiadomo także, jaki miejscowy plan brać pod uwagę: ten, który obowiązywał w dacie budowy, czy też aktualny. Z przepisów nie wynika, kto ma się tym zająć. Notariusze uważają, że starostowie, a ci, że rejenci.

 

                                                                                  Źródło: Rzeczpospolita nr182 (11122)

 

 

 

 

 

 

 

Zest
Firma godna zaufania

„Łatwiej odbudować zburzone miasto niż odbudować zaufanie” (cyt. Karol Bunsch) Dlatego, w naszej pracy, tak istotnym jest budowanie właściwych relacji z mieszkańcami obsługiwanych nieruchomości. Mamy świadomość, że nieruchomości to nie tylko budynki i grunty to także a może przede wszystkim ludzie, i że to na ich zadowolenie i zaufanie codziennie pracujemy. Uważamy, że kluczem do osiągnięcia tego celu jest najwyższa jakość świadczonych usług oraz dążenie do wypracowania własnego, charakterystycznego stylu zarządzania, którego rezultatem ma być pełne zaspokojenie ich potrzeb i oczekiwań w zakresie funkcjonowania Wspólnoty.

W naszych działaniach koncentrujemy się na:

  • zapewnieniu bezpieczeństwa zaówno ludzi jak i powierzonych nam nieruchomości;
  • przygotowaniu indywidualnych planów finansowych dla Wspólnot w oparciu o gruntowną analizę przychodów i ponoszonych kosztów;
  • pozyskiwaniu alternatywnych zewnętrznych źródeł finansowania zarówno w aspekcie całokształtu potrzeb jak i konkretnych celów;
  • dynamicznym podejmowaniu całego spektrum działań, których rezultatem na być utrzymanie lub podnoszenie wartości nieruchomości;
  • poszukiwaniu alternatywnych i niestandardowych rozwiązań;
  • orientacji na Klienta oraz budowaniu wzajemnych pozytywnych relacji;

Codzienna praca na rzecz mieszkańców i ich nieruchomości w połączeniu z profesjonalizmem i zaangażowaniem ludzi ją wykonujących dała Spółce ZEST bezcenny kapitał jakim jest zaufanie naszych Klientów.

D l a c z e g o   m y ?
Sprawdź
wersja na komputer