Logowanie
Panel klienta
  •                                         ZEST
    profesjonalnie i komplesowo dla Twojej nieruchomości
  • Dział Techniczny: 787 613 597, Eksploatacja: 696 474 092, Telefon alarmowy: 696-474-129
  • Informacje o trwających konkursach na roboty dla Wspólnot w zakładce Aktualności
Aktualności
Gmina zapłaci za brak lokalu dla eksmitowanych
Powrót do: Strona główna

Orzeczenie. Wystarczy, że spółdzielnia ma tytuł, np. umowę z miastem do zarządzania nieruchomością, by mogła żądać niczym właściciel odszkodowania za niedostarczenie lokali socjalnych. To sedno ostatniego werdyktu Sądu Najwyższego, który przynajmniej w części powinien rozwiać wątpliwości w tym zakresie.

            A tylko Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródno w Warszawie, jak mówili przed SN jej pełnomocnicy mecenasi Jan Rostafiński i Marcin Skonieczny, na 200 bloków mieszkalnych 100 ma posadowionych na gruntach o nieuregulowanym statusie prawnym. W efekcie nieuregulowany jest też status mieszkań. Także z tego powodu wielu lokatorów od lat nie płaci czynszu, a po wyroku eksmisyjnym tym bardziej. Z kolei miasto od szeregu lat praktycznie nie przyznaje mieszkań socjalnych, do których można by ich eksmitować, ani nie płaci spółdzielni odszkodowania.

            Tymczasem zgodnie z art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów, jeśli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej, właścicielowi przysługuje odszkodowanie od gminy. Ale jak rozumieć właściciela?

            Sąd pierwszej instancji w sprawie o odszkodowanie za kilka lokali przyznał je spółdzielni Bródno tylko za jeden, do którego prawo ma uregulowane. Z kolei sąd okręgowy zwrócił się do SN z pytaniem, czy spółdzielnia mieszkaniowa, zarządzająca nieruchomością z budynkiem mieszkalnym, może domagać się tego odszkodowania, gdy nie jest właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem ani użytkownikiem wieczystym nieruchomości?

            SN nie podjął formalnej uchwały (gdyż pytanie uznał za zbyt ogólne, nieprecyzyjne), ale wskazał, że ponieważ spółdzielnię tę wiąże z miastem od lat umowa o zarządzanie tymi nieruchomościami, to ma ona podstawy do domagania się odszkodowania. Jak powiedział w uzasadnieniu sędzia SN Roman Trzaskowski, w tych sprawach pojęcie właściciela należy rozumieć szeroko, nie jest konieczny formalny tytuł do nieruchomości, wystarczy do zarządzania nią.

            - W tej sprawie widać jak na dłoni, do czego prowadzi brak szacunku dla fundamentu prawa, jakim są prawa rzeczowe – komentuje orzeczenie adwokat Stefan Jacyno z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy. – Socjalistyczna doktryna i praktyka doprowadziła do tego, że tysiące ludzi nie wiedzą, czy mają mieszkanie czy nie mają, bo lokowano spółdzielnie na cudzych gruntach bez właściwych procedur wywłaszczeniowych i odszkodowawczych. Wiele spółdzielni ma teraz tylko roszczenie o zwrot nakładów w postaci budynków mieszkalnych. A ponoszą wszelkie obowiązki jak właściciel. Odszkodowanie za brak lokalu socjalnego jest w istocie częściową rekompensatą dla członków spółdzielni za to, że muszą ponosić koszty, których nie płacą eksmitowani – podkreśla Jacyno.

Sygnatura Akt III CZP 27/18

 

                                                                                         Źródło: Rzeczpospolita Nr 190 (11130)

Zest
Firma godna zaufania

„Łatwiej odbudować zburzone miasto niż odbudować zaufanie” (cyt. Karol Bunsch) Dlatego, w naszej pracy, tak istotnym jest budowanie właściwych relacji z mieszkańcami obsługiwanych nieruchomości. Mamy świadomość, że nieruchomości to nie tylko budynki i grunty to także a może przede wszystkim ludzie, i że to na ich zadowolenie i zaufanie codziennie pracujemy. Uważamy, że kluczem do osiągnięcia tego celu jest najwyższa jakość świadczonych usług oraz dążenie do wypracowania własnego, charakterystycznego stylu zarządzania, którego rezultatem ma być pełne zaspokojenie ich potrzeb i oczekiwań w zakresie funkcjonowania Wspólnoty.

W naszych działaniach koncentrujemy się na:

  • zapewnieniu bezpieczeństwa zaówno ludzi jak i powierzonych nam nieruchomości;
  • przygotowaniu indywidualnych planów finansowych dla Wspólnot w oparciu o gruntowną analizę przychodów i ponoszonych kosztów;
  • pozyskiwaniu alternatywnych zewnętrznych źródeł finansowania zarówno w aspekcie całokształtu potrzeb jak i konkretnych celów;
  • dynamicznym podejmowaniu całego spektrum działań, których rezultatem na być utrzymanie lub podnoszenie wartości nieruchomości;
  • poszukiwaniu alternatywnych i niestandardowych rozwiązań;
  • orientacji na Klienta oraz budowaniu wzajemnych pozytywnych relacji;

Codzienna praca na rzecz mieszkańców i ich nieruchomości w połączeniu z profesjonalizmem i zaangażowaniem ludzi ją wykonujących dała Spółce ZEST bezcenny kapitał jakim jest zaufanie naszych Klientów.

D l a c z e g o   m y ?
Sprawdź
wersja na komputer